Geoportal TPN

wpis w: Geoportale | 0

Wybierając się w Tatry warto zajrzeć na Geoportal Tatrzańskiego Parku Narodowego. Możemy zobaczyć przebieg szlaków turystycznych na różnych podkładach mapowych (Google Maps, OSM*), stworzyć profile planowanych tras (i zapisać je np. do pdf-a), sprawdzić czasy przejścia, poznać współrzędne i wysokość dowolnego punktu na mapie (oraz pobrać te dane).

Warstwy

W lewym  dolnym rogu ekranu mamy do wyboru kilka widoków mapy (Googe, Google satellite, Open Street Map oraz Warstwy). Wybierając widok warstw możemy wyświetlić na mapie wiele interesujących informacji między innymi: dane dotyczące lawin (tory schodzenia, nastromienie i wystawę stoku – bardzo pomocne w wyznaczeniu lokalnego zagrożenia lawinowego), miejsca zamknięcia szlaków w sezonie zimowym, dyżurki TOPR, obszary udostępnione dla Taternictwa.

Mapa spadków terenu z naniesionymi torami lawin i szlakami turystycznymi (okolice Ornaku)

 

Mapa wystaw stoków (okolice Ornaku)

 

Narzędzia

Możemy wyznaczyć trasę (w oparciu o sieć szlaków), zapisać jej profil wysokościowy, obliczyć czas przejścia, długość trasy z dowolnego punktu na szlaku i pobrać do pliku .gpx.

Wyznaczenie trasy i prognozowanego czasu przejścia w oparciu o sieć szlaków turystycznych TPN

 

Wyszukiwanie i selekcja

Wybieranie według atrybutów – np. wypadki śmiertelne (678 – od roku 1909 do 2008 w bazie danych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego).

Wybieranie atrybutów (wypadki śmiertelne w Tatrach)

Istnieje możliwość wyświetlania danych w oparciu o miejsce lub datę zdarzenia. Możemy również stworzyć bardziej rozbudowane zapytanie*. Dane można wyświetlić w tabeli i zapisać ją do kilku formatów (pdf, csv, xls) lub zobrazować punty na mapie.

Wizualizacja na mapie (wypadki śmiertelne – okolice Giewontu)

 

Szkicowanie

Możemy wczytać nasza trasę (z pliku .kml*) i ją przerobić lub stworzyć własną za pomocą narzędzi dostępnych w programie i zapisać ją do pliku .kml.

Profil wysokościowy wyznaczonej trasy

 

Ustawienia

W tym miejscu jesteśmy wstanie zmienić język (na angielski lub słowacki) oraz rodzaj układu współrzędnych wyświetlanej mapy.

Niestety geoportal dość często zawiesza się – trzeba wtedy odświeżyć stronę w przeglądarce.

 

OSM – OpenStreetMap (https://www.openstreetmap.org)

zapytania – możliwość wybrania interesujących nas danych za pomocą odpowiedniego „wzoru” (napisanego w języku SQL)

.kml – format danych (używany np. w programie GoogleEarth)