Góry Ukrainy – co warto wiedzieć przed wyjazdem

wpis w: Porady | 0
Przydatne informacje

 
– przy przekroczeniu granicy jest wymagany paszport (najlepiej ważny przez min. 3 miesiące od daty wjazdu na teren Ukrainy)

– przesuwamy zegarki o godzinę do przodu (strefa czasowa UTC + 2)

– limity przewozu towarów na granicy przy powrocie znajdziemy na stronie straży granicznej

– bezpieczeństwo (zachodnia Ukraina jest bezpieczna – warto jednak przed wyjazdem przeczytać ostrzeżenia na stronie MSZ)

– język (Ukraiński – w obwodzie Lwowskim i Karpatach w podstawowych kwestiach bez większych problemów porozumiemy się w języku polskim)

– warto nauczyć się alfabetu Ukraińskiego (nazwy miejscowości, ulice oraz rozkłady napisane są tylko cyrylicą)

– sklepy w większych miejscowościach są dość dobrze wyposażone, ceny niższe niż w Polsce – zwłaszcza wyrobów tytoniowych i alkoholi (wyjątkiem jest np. mięso, które jest trudno dostępne i dość drogie)

– w góry najlepiej jechać w sierpniu lub wrześniu. Lipiec (zwłaszcza w Gorganach) jest najbardziej deszczowym miesiącem
 

Wymiana waluty

 

100 Hrywien – ok. 15 zł (lipiec 2017r.)

 
Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualny kurs na stronie NBP. Wymiany najlepiej dokonać na samej granicy (najlepszy kurs) lub na Ukrainie (czasami opłaca się bardziej wymienić dolary lub euro). Na Ukrainie działają karty kredytowe – bankomaty znajdziemy w większych miastach. Kartą możemy płacić w większych sklepach i restauracjach.
 

Dojazd

 
Pociąg do Iwano-Frankivska - klasa 2

Pociąg do Iwano-Frankivska – klasa 2

 
Aby dostać się w ukraińskie Karpaty transportem lokalnym należy najpierw dojechać do Lwowa. Następnie pociągiem (częste połączenia przez cała dobę) lub marszrutką przejechać do Iwano-Frankivska (dawnego Stanisławowa). Z tego miasta kursują pociągi lub busiki (ich stacja znajduje się na lewo od dworca) do różnych karpackich miejscowości. Istnieje możliwość bezpośredniego połączenia kolejowego ze Lwowa przez Iwano-Frankivsk do np. Jasini, Rachowa. Polecam stronę kolei ukraińskich (jest dostępna w języku angielskim).
 
Pociągiem:

Najlepiej dojechać pociągiem do Przemyśla, a następnie busikiem do Medyki (koszt ok. 3 zł) i granice przekroczyć pieszo. Po drugiej stronie złapiemy prywatny samochód lub marszrutkę do Lwowa (koszt marszrutki ok. 10 zł).

Trochę szybszym (choć dużo droższym) rozwiązaniem jest bezpośrednie nocne połączenie kolejowe np. z Krakowa czy Warszawy do Lwowa.

Niedawno zostało uruchomione szybkie bezpośrednie połączenie kolejowe z Przemyśla do Kijowa (z przystankiem we Lwowie). Więcej informacji na stronie pkp intercity.
 
Autobusem / busem:

Ostatnio jeździ dużo prywatnych autokarów / busów do różnych miast zachodniej Ukrainy z większych miast w całej Polsce – warto rozważyć taką opcje.

Z Warszawy do Kałusza kursuje bezpośredni autobus. Dalej można dostać się marszrutką do Osmołody.
 
Samochodem:

Dojazd własnym samochodem jest jak najbardziej możliwy, choć nie polecany ze względu na duże kolejki na granicach przy wjeździe i wyjeździe. Należy wcześniej poczytać na forach gdzie i kiedy przekraczać granicę. W Karpatach nie ma problemu z zostawieniem samochodu w wiosce u gospodarzy na kilka dni.
 
Samolotem:

Istnieje kilka bezpośrednich połączeń lotniczych ze Lwowem i Kijowem (loty np. z Warszawy).

 

Gdzie nocować

 
Lwów i inne duże miasta

Opcji jest mnóstwo (hotele, hostele, wynajem mieszkania). Bez problemu znajdziemy nocleg w różnych standardach na portalach typu Booking.com. Osobiście polecam Clello Hostel, położony blisko dworca kolejowego.

Jedna z Lwowskich uliczek

Jedna z Lwowskich uliczek

 
Miejscowości Karpackie
 

Bardzo dużo osób prowadzi agroturystykę – chętnie przenocują każdego za naprawdę niewielkie pieniądze (ok. 15-30 zł za noc. Wystarczy spytać się w np. w sklepie o możliwość noclegu w okolicy). W większych miejscowościach znajdziemy ofertę na popularnych portalach internetowych.

Wieś Czernik - Gorgany

Wieś Czernik – Gorgany

 
Schroniska i nocleg w górach
 

Na Ukrainie nie ma schronisk turystycznych. Najczęściej aby przebyć dłuższa trasę nie schodząc do dolin należy posiadać własny namiot (możemy go rozbijać prawie w każdym miejscu – wyjątki stanowią rezerwaty i niektóre miejsca opisane na mapach). W wielu miejscach możemy znaleźć bacówki pasterskie w różnym stanie technicznym (niektóre nawet z działającym piecem i wyposażeniem). W sezonie od maja do września najczęściej są zajmowane przez pasterzy.

 

Poniżej opisałem kilka miejsc kilka miejsc, w których warto przenocować:

 
Chatka u Kuby – chata pełniąca funkcje schroniska w Czarnohorze prowadzone przez Polaka. Polecam osobom, które jada pierwszy raz! Więcej informacji na stronie internetowej.

Jędrykowa Sadyba – agroturystyka prowadzona przez Polaków we wsi Czernik położonej niedaleko Dobuszanki w Gorganach. Więcej informacji na stronie internetowej.

Jędrykowa Sadyba

Jędrykowa Sadyba

 
Biały Słoń – odbudowywane ruiny obserwatorium na szczycie Popa Iwana. Obecnie mieści się w nim posterunek ukraińskiego GOPR. Jest również pomieszczenie dostępne dla turystów do przenocowania w razie złych warunków atmosferycznych.

Stacja Meteo pod Howerlą – kilka wieloosobowych pokoi. Cena ok. 20 zł za noc (jest kuchnia i łazienka – warunki surowe, czynne cały rok). Nie ma możliwości przenocowania w pobliskim ośrodku w Zaroślaku!

Stacja Meteo

Stacja Meteo

 
Sadyba Lubia w Bistricy – bardzo blisko przystanku autobusowego. Tel: +38(98)4506578 lub+38(98)3616108, email:f.lubava@gmail.com.

Pogranicze Tatarowa i Mikulczna – (tel. +38066341900) Vołodia – właściciel sklepu spożywczego, który prowadzi także wynajem domków letniskowych. Z pod sklepu wychodzą szlaki na Homiak i Siniak.

Na połoninie Homiakowskiej – w sezonie mieszka pasterz, który chętnie pomaga turystom. Sprzedaje też mleko i sery.

Chata pod Wysoką – otwarta chata na szlaku z Osmołody na Wysoką. Posiada piec, dach kryty blachą. W środku jest czysto i sucho. 

 
Nawigacja / Mapy / Szlaki

 
Istnieje sporo map wydawnictw polskich i ukraińskich najbardziej popularnych pasm górskich Ukrainy. W Polsce bogata ofertę ma wydawnictwo Compass – polecam mapę Świdowca. Warto zaopatrzyć się ukraińską mapę Gorganów (składająca się z trzech części – wschodniej, centralnej i zachodniej) – na okładce: „Ukraina wypoczywaj aktywnie”oczywiście po ukraińsku. Wszystkie nazwy na mapie są także opisane w języku angielskim. Dokładnie oznaczono wszystkie miejsca z wodą pitną. Koszt ok. 40 hrywien (mapa jest dostępna w większości regionalnych sklepów z pamiątkami). Bardzo dobrą mapa Czarnohory jest wydana przez Wojciecha Krukara i Mateusza Trolla „Czarnohora. Mapa turystyczno – nazewnicza” w skali 1:50 000.

Szlaki są oznakowane i zazwyczaj nie ma większych problemów z poruszaniem się po nich. Istnieją również mapy topograficzne na odbiorniki GPS firmy Garmin.

 

Popularniejsze pasma górskie na Ukrainie

Gorgany
 

Najbardziej wymagające i najsłabiej zaludnione góry na Ukrainie. Mimo, że nie są najwyższe, to ich budowa (rozległe pasma kosodrzewiny, rumosz skalny na szczytach, duże przewyższenia) powoduje, że są bardzo wymagające. Najwyższym szczytem jest Sywula – 1836 m. n. p. m. Najlepszym punktem wypadowym na Sywule jest miejscowość Nadwirna – dojazd marszrutką z Bistricy (dawnej Rafajłowej, która jest „stolicą” regionu). Znajduje się tam skrzyżowanie szlaków (między innymi na Sywulę, Mały Gorgan i na szlak Legionów). W galeriach znajdują się zdjęcia z Doboszanki i okolic z 2010 roku.

Kosodrzewina w Gorganach (Doboszanka 1754 m.n.p.m.)

Kosodrzewina w Gorganach (Doboszanka 1754 m. n. p. m.)

 
Bieszczady Wschodnie

Najbliżej Polski położone góry doskonale widoczne z naszych bieszczadzkich połonin. Niestety brak przejścia granicznego (najbliższe za Ustrzykami Dolnymi w Krościenku) powoduje, że dojazd jest dość długi. Dodatkowymi utrudnieniami są: słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna, brak większych miejscowości turystycznych, nieliczne znakowane szlaki turystyczne oraz drogi w złym stanie technicznym. Najwyższym  szczytem jest Pikuj 1408 m. n. p. m.

 

Świdowiec, Połonina Krasna

Przepiękne pasma połonin ciągnące się z miejscowości Jasinija. Występują cyrki polodowcowe i liczne źródełka. Praktycznie nie występuje pasmo kosodrzewiny. Szlaki dobrze oznaczone. Najwyższym szczytem jest Bliźnica 1883 m. n. p. m. Zdjęcia z przejścia z Jasinii do Ust-Czornej oraz Połoniny Krasnej zostały zamieszczone w zakładce podróże.

Świdowiec

Świdowiec

 
Czarnohora

Najwyższe pasmo ukraińskich Karpat. W sezonie najchętniej odwiedzane przez turystów. Budowa zbliżone do łagodniejszych wzniesień Tatr Zachodnich. Najwyższym szczytem pasma (oraz całej Ukrainy)jest Howerla o wysokości 2061 m. n. p. m. Zdjęcia z zimowej wyprawy z 2016 roku.

 

Karpaty Marmaroskie

Pasmo górskie położone na granicy z Rumunią. Jest tam niewiele znakowanych szlaków. Brakuje map turystycznych dla tego regionu. Najwyższym szczytem jest Pop Iwan Marmaroski – 1940 m. n. p. m.

 

 

Polecane strony i przewodniki:

 
http://rugala.pl/ – można poczytać i pooglądać zdjęcia z różnych zakątków Ukrainy (i nie tylko)

http://www.karpatywschodnie.pl/ – portal o Karpatach Wschodnich

Przewodniki Rewasz – bardzo dokładne i szczegółowe (zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się historią danych regionów)

* dziękuje Jackowi Koprowi, Marcinowi Smolikowi i Stefanowi Gardawskiemu za wiele cennych informacji